Sztukateria na suficie

 

Ostatnio widziałam w sieci bardzo ładnie udekorowane mieszkanie. Prezentowany pokój nie był duży, ale w szafce obok okna znajdowało się pełno książek, a na sianie obok był nowoczesny kominek. Pod sufitem zawieszona była styropianowa lub gipsowa dekoracja w kształcie talerza z kwiatami, na którą mówi się, że jest elementem sztukaterii.

Piękna kwietna rozeta na moim suficie

rozety dekoracyjne sufitoweTa przepiękna sztukateria, która tak mi się spodobała, jest naprawdę ciężka do zdobycia, jednak wystarczyło kilka godzin, bym znalazła najlepszy model dla mojego salonu. Już wiem, gdzie zawiśnie – nad telewizorem, obok naszego kominka gazowego. Rozety dekoracyjne sufitowe były moim marzeniem od dawna, jednak nigdy nie byłam przekonana, czy będą pasowały w moim dość ciasnym pokoju. Zawsze widziałam je w wysokich pomieszczeniach, które są najczęściej spotykane w zabytkowych kamienicach. Teraz gdy wiem jak ją zaaranżować, jedynym problemem jest wybór odpowiedniej wielkości, bo znalazłam równie estetyczne i eleganckie mniejsze rozety sztukateryjne. Póki co, upatrzony przeze mnie model ma sztywne i surowe wykończenie, które bardzo mi się podoba. Kolor, oczywiście, nie może być inny niż biały, ale on nie przeszkadza przy podziwianiu finezyjnie umieszczonych liści i kwiatów. Zauważyłam, że ten typ dekoracji jest nie tylko ponadczasowy, ale również uniwersalny – po dłuższym namyśle rozeta mogłaby ozdobić także pokój córki. Mogłaby zostać ozdobną podstawą dla naszego równie białego żyrandola.

Dowiedziałam się, że nowoczesna sztukateria jest robiona także z polimerów, co oznacza, że można ją umieszczać także w łazienkach, gdzie jest dużo wilgoci. Nowoczesne tworzywo pozwala na zastosowanie rozet dekoracyjnych w różnych miejscach domu, a jednocześnie wygląda jak wyjęte wprost z antyku.