Firmy z problemami

Polskie i zagraniczne firmy z różnych branż borykają się nierzadko z poważnymi problemami finansowymi. Są to sytuacje trudne i często prowadzą do bankrucji. Wszystko zaczyna się dość niepozornie, początkowo brakuje funduszy na pokrywanie niewielkich bieżących zobowiązań. Są one przekładane w czasie, równocześnie pojawiają się kolejne wydatki i tak zatacza się błędne koło.

Czy jest sens kupić zadłużoną spółkę?

kupie zadluzona spolke zooW takich sytuacjach szuka się możliwie najlepszego wyjścia z trudnej sytuacji. Poszukuje się dodatkowych form naprawy dziury w budżecie firmy. Niejednokrotnie natrafia się wówczas na ogłoszenie o treści „kupie zadluzona spolke zoo„. W głowie pojawia się pytanie, czy jest to możliwe z punktu widzenia obowiązujących przepisów? Oraz czy w takiej sytuacji długi przestają istnieć? Firma, która jest zainteresowana zakupem zadłużonej spółki oferuje określoną kwotę, za którą dotychczasowy właściciel pozbywa się obciążenia w tej postaci. Tak wygląda to w teorii. Praktyka jednak nieco się różni. Nie jest to takie proste, jakby się mogło wydawać. Sprzedający spółkę naraża się na ogromne nieprzyjemności w związku z zaniechaniem stosowania się do przepisów prawa upadłościowego. Tylko w ten sposób spółka powinna być rozwiązana. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek we właściwym sądzie. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musi to zrobić każdy, kto jest upoważniony do reprezentowania jej interesów.

Dopuszczenie się sprzedaży każdej spółki obarczonej długami nie jest zgodne z prawem. Takie czynności mogą powodować powstanie szkody wobec wierzycieli. W takiej sytuacji w grę wchodzi nawet kara pozbawienia wolności do lat ośmiu. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjną konsekwencje prawne ponoszą ich zarządy.